Path 1 of Microwave License WRAK340
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAK340
Path 1:
TS-0000029505 ⇢ TS-SFO0200
Transmit and Receive Locations
TS-0000029505
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | TS-0000029505 |
| Transmitter Callsign | WRAK340 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 42.7ft / 13.0m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP3-18A |
| Polarization | V |
| Tilt | 3.0° |
| Gain | 43.5dBi |
| Beamwidth | 1.1° |
| Azimuth | 67.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 873 32ND ST |
| City | OAKLAND |
| County | ALAMEDA |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 29.5ft / 9.0m |
| Height of Structure | 45.9ft / 14.0m |
| Overall Height | 45.9ft / 14.0m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 37-49-19.60 N, 122-16-31.10 W |
1: TS-0000029505 - TS-SFO0200
| Segment Length | 4.495382mi / 7.234618km |
| Receive Location | TS-SFO0200 |
| Receiver Callsign | WQVD287 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 40.0ft / 12.2m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP2-18C |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 2.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,283.1ft / 391.1m |
| Lat / Lon | 37-50-48.90 N, 122-11-57.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19475.00000000 | 0.00100% | 63.0dBm | N | 47M1D7W, 91000.0, 0QPSK
| Dragonwave | 18HC50HFC250V05HAAM |
| 2: 19475.00000000 | 0.00100% | 63.0dBm | N | 47M1D7W, 159000.0, 16QAM
| Dragonwave | 18HC50HFC250V05HAAM |
| 3: 19475.00000000 | 0.00100% | 63.0dBm | N | 47M1D7W, 250000.0, 64QAM
| Dragonwave | 18HC50HFC250V05HAAM |
|