Path 1 of Microwave License WRAK341
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAK341
Path 1:
TS-0000029224 ⇢ TS-LAX0081
Transmit and Receive Locations
TS-0000029224
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | TS-0000029224 |
| Transmitter Callsign | WRAK341 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 29.5ft / 9.0m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP2-11WA |
| Polarization | V |
| Tilt | 2.0° |
| Gain | 34.7dBi |
| Beamwidth | 3.3° |
| Azimuth | 37.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 240 CLARY AVE |
| City | SAN GABRIEL |
| County | LOS ANGELES |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 413.4ft / 126.0m |
| Height of Structure | 36.1ft / 11.0m |
| Overall Height | 36.1ft / 11.0m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 34-05-50.80 N, 118-06-10.20 W |
1: TS-0000029224 - TS-LAX0081
| Segment Length | 7.170935mi / 11.540504km |
| Receive Location | TS-LAX0081 |
| Receiver Callsign | WQVD492 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 45.9ft / 14.0m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP2-11WA |
| Gain | 34.7° |
| Beamwidth | 3.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,773.0ft / 540.4m |
| Lat / Lon | 34-10-46.60 N, 118-01-33.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11095.00000000 | 0.00100% | 55.7dBm | N | 36M2D7W, 142000.0, 32QAM
| Dragonwave | 11HC40HFC142V04 |
|