Path 1 of Microwave License WRAK346
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAK346
Path 1:
JBLAWN ⇢ BALD HILL
Transmit and Receive Locations
JBLAWN
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | JBLAWN |
| Transmitter Callsign | WRAK346 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 29.9ft / 9.1m |
| Antenna Make | RF Engineering & Energy R |
| Antenna Model | RFMA-1138UH09S |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 37.9dBi |
| Beamwidth | 2.9° |
| Azimuth | 269.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 5287 Blue Grass Ln NE |
| City | Silverton |
| County | MARION |
| State | OR |
| Elevation (AMSL) | 209.0ft / 63.7m |
| Height of Structure | 36.1ft / 11.0m |
| Overall Height | 36.1ft / 11.0m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 45-00-00.50 N, 122-53-18.50 W |
1: JBLAWN - BALD HILL
| Segment Length | 13.024700mi / 20.961230km |
| Receive Location | BALD HILL |
| Receiver Callsign | WQOC307 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 40.0ft / 12.2m |
| Antenna Make | RF Engineering & Energy R |
| Antenna Model | RFMA-1138UH09S |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 37.9° |
| Beamwidth | 2.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 987.9ft / 301.1m |
| Lat / Lon | 44-59-49.40 N, 123-09-15.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11115.00000000 | 0.00100% | 57.4dBm | N | 28M0D7W, 212000.0, 256QAM
| DRAGONWAVE INC | 11HC30HFC212V05 |
|