Path 2 of Microwave License WRAK376
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAK376
Path 2:
BC1 ⇢ Signal
Transmit and Receive Locations
BC1
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | BC1 |
| Transmitter Callsign | WRAK376 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 15.1ft / 4.6m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP2-11WA |
| Polarization | V |
| Tilt | 4.5° |
| Gain | 34.7dBi |
| Beamwidth | 3.3° |
| Azimuth | 167.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 1.4 miles N of |
| City | Miami |
| County | GILA |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 3,834.3ft / 1,168.7m |
| Height of Structure | 15.1ft / 4.6m |
| Overall Height | 24.9ft / 7.6m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 33-25-08.30 N, 110-52-24.40 W |
1: BC1 - Signal
| Segment Length | 8.485318mi / 13.655800km |
| Receive Location | Signal |
| Receiver Callsign | WQVC496 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 60.0ft / 18.3m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | VHLP4-11WA |
| Gain | 40.7° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 7,367.5ft / 2,245.6m |
| Lat / Lon | 33-17-55.50 N, 110-50-30.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10775.00000000 | 0.00070% | 59.7dBm | Y | 40M0W7D, 66000.0, 0QPSK
| EXALT | E11F74H-490XY-512Q-40MHZ |
| 2: 10775.00000000 | 0.00070% | 59.7dBm | Y | 40M0W7D, 131000.0, 16QAM
| EXALT | E11F74H-490XY-512Q-40MHZ |
| 3: 10775.00000000 | 0.00070% | 59.7dBm | Y | 40M0W7D, 164000.0, 32QAM
| EXALT | E11F74H-490XY-512Q-40MHZ |
| 4: 10775.00000000 | 0.00070% | 59.7dBm | Y | 40M0W7D, 197000.0, 64QAM
| EXALT | E11F74H-490XY-512Q-40MHZ |
| 5: 10775.00000000 | 0.00070% | 59.7dBm | Y | 40M0W7D, 230000.0, 128QAM
| EXALT | E11F74H-490XY-512Q-40MHZ |
| 6: 10775.00000000 | 0.00070% | 59.7dBm | Y | 40M0W7D, 264000.0, 256QAM
| EXALT | E11F74H-490XY-512Q-40MHZ |
| 7: 10775.00000000 | 0.00070% | 59.7dBm | Y | 40M0W7D, 296000.0, 512QAM
| EXALT | E11F74H-490XY-512Q-40MHZ |
|