Path 1 of Microwave License WRAK414
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAK414
Path 1:
WVCY ⇢ WITI MAIN
Transmit and Receive Locations
WVCY
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | WVCY |
| Transmitter Callsign | WRAK414 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 125.0ft / 38.1m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP4-11WA |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.7dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 42.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2700 W Vliet St |
| City | Milwaukee |
| County | MILWAUKEE |
| State | WI |
| Elevation (AMSL) | 674.2ft / 205.5m |
| Height of Structure | 128.0ft / 39.0m |
| Overall Height | 131.2ft / 40.0m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 43-02-56.30 N, 087-56-53.90 W |
1: WVCY - WITI MAIN
| Segment Length | 3.863131mi / 6.217109km |
| Receive Location | WITI MAIN |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 290.0ft / 88.4m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP3-11WA |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 630.6ft / 192.2m |
| Lat / Lon | 43-05-26.00 N, 087-53-50.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10775.00000000 | 0.00100% | 51.1dBm | N | 40M0D1W, 186000.0, 64QAM
| SAF TEHNIKA | CFIP-11-PHOENIX C |
|