Path 1 of Microwave License WRAK415
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAK415
Path 1:
PULASKI DT ⇢ SUAMICO
Transmit and Receive Locations
PULASKI DT
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | PULASKI DT |
| Transmitter Callsign | WRAK415 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 165.0ft / 50.3m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | PAR6-59WA (V)RF |
| Polarization | V |
| Gain | 38.7dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 109.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 732 CEDAR ST |
| City | PULASKI |
| County | BROWN |
| State | WI |
| Elevation (AMSL) | 792.0ft / 241.4m |
| Tower Registration Number | 1303052 |
| Height of Structure | 180.1ft / 54.9m |
| Overall Height | 186.0ft / 56.7m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 44-40-01.60 N, 088-13-32.70 W |
1: PULASKI DT - SUAMICO
| Segment Length | 8.904266mi / 14.330031km |
| Receive Location | SUAMICO |
| Receiver Callsign | WRAK417 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 174.9ft / 53.3m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | PAD6-W57B |
| Gain | 38.9° |
| Beamwidth | 1.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 618.1ft / 188.4m |
| Lat / Lon | 44-37-29.30 N, 088-03-18.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 5945.20000000 | 0.00050% | 67.8dBm | N | 30M0D7W, 179000.0, 256 QAM
| AVIAT NETWORKS, INC. | E600HPL6-30M 256Q 179MB |
|