Path 2 of Microwave License WRAK419
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRAK419
Path 2:
ATC Timber Creek ⇢ Bridlegate
Transmit and Receive Locations
ATC Timber Creek
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | ATC Timber Creek |
| Transmitter Callsign | WRAK419 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 199.8ft / 60.9m |
| Antenna Make | Ubiquiti Networks, Inc. |
| Antenna Model | AF-11G35 |
| Polarization | H |
| Tilt | -0.7° |
| Gain | 35.0dBi |
| Beamwidth | 2.5° |
| Azimuth | 279.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | TIMBERCREEK RD |
| City | Pipe Creek |
| County | BANDERA |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 1,840.9ft / 561.1m |
| Height of Structure | 199.8ft / 60.9m |
| Overall Height | 199.8ft / 60.9m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 29-40-38.90 N, 098-51-17.30 W |
1: ATC Timber Creek - Bridlegate
| Segment Length | 9.965991mi / 16.038712km |
| Receive Location | Bridlegate |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 99.7ft / 30.4m |
| Antenna Make | Ubiquiti Networks, Inc. |
| Antenna Model | AF-11G35 |
| Gain | 35.0° |
| Beamwidth | 2.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,383.9ft / 421.8m |
| Lat / Lon | 29-41-59.40 N, 099-01-06.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11485.00000000 | 0.00013% | 53.0dBm | N | 79M6D7D, 343950.0, 1024QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 2: 11485.00000000 | 0.00013% | 56.0dBm | N | 79M6D7D, 275200.0, 256QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 3: 11485.00000000 | 0.00013% | 59.0dBm | N | 79M6D7D, 206400.0, 64QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 4: 11485.00000000 | 0.00013% | 65.0dBm | N | 79M6D7D, 137600.0, 16QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
|