Path 1 of Microwave License WRBR367
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRBR367
Path 1:
KERN RIVER GAS REG ⇢ PAMPA PEAK
Transmit and Receive Locations
KERN RIVER GAS REG
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | KERN RIVER GAS REG |
| Transmitter Callsign | WRBR367 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 40.0ft / 12.2m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP4-6WC |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.9° |
| Gain | 35.5dBi |
| Beamwidth | 2.9° |
| Azimuth | 84.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Kern River Gas Regulator Station South Allen Rd |
| City | Bakersfield |
| County | KERN |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 349.1ft / 106.4m |
| Height of Structure | 60.4ft / 18.4m |
| Overall Height | 69.9ft / 21.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 35-19-51.20 N, 119-09-43.80 W |
1: KERN RIVER GAS REG - PAMPA PEAK
| Segment Length | 24.815877mi / 39.937295km |
| Receive Location | PAMPA PEAK |
| Receiver Callsign | KNM99 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 40.0ft / 12.2m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | PARX8-65 |
| Gain | 41.2° |
| Beamwidth | 1.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,657.8ft / 810.1m |
| Lat / Lon | 35-22-00.50 N, 118-43-30.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6725.62500000 | 0.00100% | 61.6dBm | N | 3M75D7W, 12000.0, 32 QAM
| AVIAT NETWORKS INC | I600V3SU6-3M75 32Q 12MB |
|