Path 2 of Microwave License WRBR367
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRBR367
Path 2:
KERN RIVER GAS REG ⇢ HONOLULU HILLS
Transmit and Receive Locations
KERN RIVER GAS REG
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | KERN RIVER GAS REG |
| Transmitter Callsign | WRBR367 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 35.1ft / 10.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | SHPX4-11W |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.4° |
| Gain | 41.0dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 227.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Kern River Gas Regulator Station South Allen Rd |
| City | Bakersfield |
| County | KERN |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 349.1ft / 106.4m |
| Height of Structure | 60.4ft / 18.4m |
| Overall Height | 69.9ft / 21.3m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 35-19-51.20 N, 119-09-43.80 W |
1: KERN RIVER GAS REG - HONOLULU HILLS
| Segment Length | 17.952977mi / 28.892525km |
| Receive Location | HONOLULU HILLS |
| Receiver Callsign | WQWK712 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 35.1ft / 10.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | SHPX4-11W |
| Gain | 41.0° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Diversity Height | 15.1ft / 4.6m |
| Diversity Gain | 38.7° |
| Diversity Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,093.2ft / 333.2m |
| Lat / Lon | 35-09-10.70 N, 119-23-38.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10775.00000000 | 0.00050% | 70.0dBm | N | 40M0D7W, 207000.0, 128 QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4EH11-40M 128Q 207MB R |
|