Path 4 of Microwave License WRBW432
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRBW432
Path 4:
EQNX275 ⇢ RICHLAND48
Transmit and Receive Locations
EQNX275
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | EQNX275 |
| Transmitter Callsign | WRBW432 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 49.9ft / 15.2m |
| Antenna Make | CommScope |
| Antenna Model | VHLPX3-6WA |
| Polarization | H |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 33.3dBi |
| Beamwidth | 3.7° |
| Azimuth | 281.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 275 Hartz Way |
| City | Secaucus |
| County | HUDSON |
| State | NJ |
| Elevation (AMSL) | 3.3ft / 1.0m |
| Height of Structure | 49.9ft / 15.2m |
| Overall Height | 56.4ft / 17.2m |
| Structure Type | BANT - Building with Antenna on top |
| Lat / Lon | 40-46-37.30 N, 074-04-35.50 W |
1: EQNX275 - RICHLAND48
| Segment Length | 9.053513mi / 14.570222km |
| Receive Location | RICHLAND48 |
| Receiver Callsign | WQXU237 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 115.2ft / 35.1m |
| Antenna Make | CommScope |
| Antenna Model | USX6-6W |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 622.0ft / 189.6m |
| Lat / Lon | 40-48-07.60 N, 074-14-45.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6815.00000000 | 0.00050% | 75.9dBm | N | 30M0D7W, 174000.0, 128QAM
| Nubeam | WL-IP6-30M-128Q |
| 2: 6815.00000000 | 0.00050% | 75.9dBm | N | 30M0D7W, 150000.0, 64QAM
| Nubeam | WL-IP6-30M-64Q |
| 3: 6815.00000000 | 0.00050% | 75.9dBm | N | 30M0D7W, 125000.0, 32QAM
| Nubeam | WL-IP6-30M-32Q |
| 4: 6815.00000000 | 0.00050% | 75.9dBm | N | 30M0D7W, 100000.0, 16QAM
| Nubeam | WL-IP6-30M-16Q |
| 5: 6815.00000000 | 0.00050% | 75.9dBm | N | 30M0D7W, 50000.0, QPSK
| Nubeam | WL-IP6-30M-QPSK |
|