Path 2 of Microwave License WRDC837
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRDC837
Path 2:
KERN POWER SUB ⇢ PAMPA PEAK
Transmit and Receive Locations
KERN POWER SUB
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | KERN POWER SUB |
| Transmitter Callsign | WRDC837 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 89.9ft / 27.4m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | HX6-611B |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 43.3dBi |
| Beamwidth | 1.0° |
| Azimuth | 92.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | KERN POWER SUBSTATION 2401 COFFEE ROAD |
| City | BAKERSFIELD |
| County | KERN |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 386.5ft / 117.8m |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 109.9ft / 33.5m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 35-22-47.10 N, 119-05-47.40 W |
1: KERN POWER SUB - PAMPA PEAK
| Segment Length | 20.995715mi / 33.789339km |
| Receive Location | PAMPA PEAK |
| Receiver Callsign | KNM99 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 60.0ft / 18.3m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | HX6-611B |
| Gain | 43.3° |
| Beamwidth | 1.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,657.8ft / 810.1m |
| Lat / Lon | 35-22-00.50 N, 118-43-30.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11115.00000000 | 0.00050% | 70.9dBm | N | 10M0D7W, 51000.0, 128 QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4EH11-10M 128Q 51MB R7 |
|