Path 2 of Microwave License WRDC843
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRDC843
Path 2:
BAKERSFIELD SUB ⇢ PAMPA PEAK
Transmit and Receive Locations
BAKERSFIELD SUB
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | BAKERSFIELD SUB |
| Transmitter Callsign | WRDC843 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 68.9ft / 21.0m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | HX6-11W |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.4° |
| Gain | 43.6dBi |
| Beamwidth | 1.0° |
| Azimuth | 95.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | BAKERSFIELD SUBSTATION 200 30th STREET |
| City | BAKERSFIELD |
| County | KERN |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 424.9ft / 129.5m |
| Height of Structure | 80.1ft / 24.4m |
| Overall Height | 89.9ft / 27.4m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 35-23-15.00 N, 119-00-16.00 W |
1: BAKERSFIELD SUB - PAMPA PEAK
| Segment Length | 15.842445mi / 25.495952km |
| Receive Location | PAMPA PEAK |
| Receiver Callsign | KNM99 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 42.0ft / 12.8m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | HX6-11W |
| Gain | 43.6° |
| Beamwidth | 1.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,657.8ft / 810.1m |
| Lat / Lon | 35-22-00.50 N, 118-43-30.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10935.00000000 | 0.00050% | 65.4dBm | N | 40M0D7W, 207000.0, 128 QAM
| Aviat Networks, Inc. | E6V2H11-40M 128Q 207MB R7 |
|