Path 1 of Microwave License WRDL717
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRDL717
Path 1:
Princeton ⇢ Buttes
Transmit and Receive Locations
Princeton
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Princeton |
| Transmitter Callsign | WRDL717 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | Ubiquiti Networks, Inc. |
| Antenna Model | AF-11G35 |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.3° |
| Gain | 35.0dBi |
| Beamwidth | 2.5° |
| Azimuth | 133.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 4891 Princeton Rd |
| City | Princeton |
| County | COLUSA |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 80.7ft / 24.6m |
| Height of Structure | 108.3ft / 33.0m |
| Overall Height | 111.5ft / 34.0m |
| Structure Type | SILO - Any type of Silo |
| Lat / Lon | 39-21-28.80 N, 122-01-43.80 W |
1: Princeton - Buttes
| Segment Length | 15.349310mi / 24.702327km |
| Receive Location | Buttes |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 5.9ft / 1.8m |
| Antenna Make | Ubiquiti Networks, Inc. |
| Antenna Model | AF-11G35 |
| Gain | 35.0° |
| Beamwidth | 2.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,064.0ft / 629.1m |
| Lat / Lon | 39-12-18.80 N, 121-49-14.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11485.00000000 | 0.00013% | 53.0dBm | N | 79M6D7D, 343950.0, 1024QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 2: 11485.00000000 | 0.00013% | 56.0dBm | N | 79M6D7D, 275200.0, 256QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 3: 11485.00000000 | 0.00013% | 59.0dBm | N | 79M6D7D, 206400.0, 64QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 4: 11485.00000000 | 0.00013% | 65.0dBm | N | 79M6D7D, 137600.0, 16QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
|