Path 6 of Microwave License WREA585
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREA585
Path 6:
JUNIPER PT ⇢ DWT GLOBAL
Transmit and Receive Locations
JUNIPER PT
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | JUNIPER PT |
| Transmitter Callsign | WREA585 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 29.9ft / 9.1m |
| Antenna Make | DRAGONWAVE INC |
| Antenna Model | A-ANT-11G-2-C |
| Polarization | V |
| Tilt | -2.0° |
| Gain | 33.5dBi |
| Beamwidth | 3.4° |
| Azimuth | 137.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Miller Road |
| City | Goldendale |
| County | KLICKITAT |
| State | WA |
| Elevation (AMSL) | 3,131.9ft / 954.6m |
| Height of Structure | 29.9ft / 9.1m |
| Overall Height | 29.9ft / 9.1m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 45-44-26.30 N, 120-43-49.10 W |
1: JUNIPER PT - DWT GLOBAL
| Segment Length | 8.593560mi / 13.829998km |
| Receive Location | DWT GLOBAL |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 29.9ft / 9.1m |
| Antenna Make | DRAGONWAVE INC |
| Antenna Model | A-ANT-11G-2-C |
| Gain | 33.5° |
| Beamwidth | 3.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,449.8ft / 441.9m |
| Lat / Lon | 45-38-56.90 N, 120-36-35.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11015.00000000 | 0.00100% | 52.9dBm | N | 36M7D7W, 277000.0, 256QAM
| DRAGONWAVE INC | 11HC40HFC277V05 |
|