Path 1 of Microwave License WREJ243
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREJ243
Path 1:
Brewer St Studios ⇢ WTPR-FM TX
Transmit and Receive Locations
Brewer St Studios
| Radio Service | AS - Aural Studio Transmitter Link |
| Transmit Location | Brewer St Studios |
| Transmitter Callsign | WREJ243 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 98.1ft / 29.9m |
| Antenna Make | Mark |
| Antenna Model | P-948G |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 18.9dBi |
| Beamwidth | 19.3° |
| Azimuth | 69.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 206 N Brewer Street |
| City | Paris |
| County | HENRY |
| State | TN |
| Elevation (AMSL) | 515.1ft / 157.0m |
| Height of Structure | 100.1ft / 30.5m |
| Overall Height | 100.1ft / 30.5m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 36-18-12.00 N, 088-19-29.10 W |
1: Brewer St Studios - WTPR-FM TX
| Segment Length | 21.214852mi / 34.142006km |
| Receive Location | WTPR-FM TX |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 250.0ft / 76.2m |
| Antenna Make | Mark |
| Antenna Model | P-972G |
| Gain | 22.0° |
| Beamwidth | 11.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 680.1ft / 207.3m |
| Lat / Lon | 36-24-39.00 N, 087-58-06.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 945.00000000 | 0.00150% | 56.2dBm | N | 500KF8E
| Energy Onix | STL-1 |
|