Path 1 of Microwave License WREJ247
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREJ247
Path 1:
WKMC Studio ⇢ WBRX Antenna Site
Transmit and Receive Locations
WKMC Studio
| Radio Service | AS - Aural Studio Transmitter Link |
| Transmit Location | WKMC Studio |
| Transmitter Callsign | WREJ247 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 49.9ft / 15.2m |
| Antenna Make | Mark |
| Antenna Model | P-9A48GN-U |
| Polarization | H |
| Tilt | 1.7° |
| Gain | 19.2dBi |
| Beamwidth | 17.5° |
| Azimuth | 223.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2513 Sixth Ave. |
| City | Altoona |
| County | BLAIR |
| State | PA |
| Elevation (AMSL) | 1,125.0ft / 342.9m |
| Height of Structure | 44.9ft / 13.7m |
| Overall Height | 49.9ft / 15.2m |
| Structure Type | BPIPE - Building with Pipe |
| Lat / Lon | 40-30-02.30 N, 078-24-23.10 W |
1: WKMC Studio - WBRX Antenna Site
| Segment Length | 9.227129mi / 14.849630km |
| Receive Location | WBRX Antenna Site |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 44.9ft / 13.7m |
| Antenna Make | Mark |
| Antenna Model | P-9A48GN-U |
| Gain | 19.2° |
| Beamwidth | 17.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,545.9ft / 776.0m |
| Lat / Lon | 40-24-11.00 N, 078-31-34.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 949.00000000 | 0.00025% | 56.0dBm | N | 300KF8E
| Moseley | PCL-6010 |
|