Path 1 of Microwave License WREJ248
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREJ248
Path 1:
WRTA Studio ⇢ WRTA Translator Site
Transmit and Receive Locations
WRTA Studio
| Radio Service | AS - Aural Studio Transmitter Link |
| Transmit Location | WRTA Studio |
| Transmitter Callsign | WREJ248 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 29.9ft / 9.1m |
| Antenna Make | Scala |
| Antenna Model | PR-950 |
| Polarization | V |
| Tilt | 3.2° |
| Gain | 18.2dBi |
| Beamwidth | 12.0° |
| Azimuth | 339.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2513 Sixth Ave. |
| City | Altoona |
| County | BLAIR |
| State | PA |
| Elevation (AMSL) | 1,125.0ft / 342.9m |
| Height of Structure | 24.9ft / 7.6m |
| Overall Height | 29.9ft / 9.1m |
| Structure Type | BPIPE - Building with Pipe |
| Lat / Lon | 40-30-03.00 N, 078-24-22.00 W |
1: WRTA Studio - WRTA Translator Site
| Segment Length | 4.998559mi / 8.044403km |
| Receive Location | WRTA Translator Site |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 44.9ft / 13.7m |
| Antenna Make | Scala |
| Antenna Model | PR-950 |
| Gain | 18.2° |
| Beamwidth | 12.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 2,560.0ft / 780.3m |
| Lat / Lon | 40-34-06.50 N, 078-26-24.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 951.00000000 | 0.00025% | 55.5dBm | N | 300KF8E
| Moseley | PCL-6010 |
|