Path 1 of Microwave License WREJ250
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREJ250
Path 1:
WSFA STL Tower ⇢ WSFA TX Tall Tower
Transmit and Receive Locations
WSFA STL Tower
| Radio Service | TI - TV Intercity Relay |
| Transmit Location | WSFA STL Tower |
| Transmitter Callsign | WREJ250 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 154.9ft / 47.2m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | DA8-65A |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 42.3dBi |
| Beamwidth | 1.3° |
| Azimuth | 163.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 530 Madison Ave |
| City | Montgomery |
| County | MONTGOMERY |
| State | AL |
| Elevation (AMSL) | 227.0ft / 69.2m |
| Height of Structure | 154.9ft / 47.2m |
| Overall Height | 154.9ft / 47.2m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 32-22-46.10 N, 086-18-05.70 W |
1: WSFA STL Tower - WSFA TX Tall Tower
| Segment Length | 29.059979mi / 46.767518km |
| Receive Location | WSFA TX Tall Tower |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 379.9ft / 115.8m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | DA8-65A |
| Gain | 42.3° |
| Beamwidth | 1.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 532.2ft / 162.2m |
| Lat / Lon | 31-58-29.00 N, 086-09-44.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 7025.00000000 - 7050.00000000 | 0.00100% | 65.7dBm | N | 25M0D1W, 67000.0, 16QAM
| SAF Tehnika | PHC7_67M25SVHP |
|