Path 2 of Microwave License WREW295
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREW295
Path 2:
LANESVLERELO ⇢ MT PULASKI
Transmit and Receive Locations
LANESVLERELO
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | LANESVLERELO |
| Transmitter Callsign | WREW295 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 55.1ft / 16.8m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX6-59L RF |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.8dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 17.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 3499 Krepel Rd |
| City | Buffalo |
| County | SANGAMON |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 595.1ft / 181.4m |
| Tower Registration Number | 1312083 |
| Height of Structure | 230.0ft / 70.1m |
| Overall Height | 230.0ft / 70.1m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 39-51-08.20 N, 089-19-46.30 W |
1: LANESVLERELO - MT PULASKI
| Segment Length | 7.908173mi / 12.726974km |
| Receive Location | MT PULASKI |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 114.8ft / 35.0m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX6-59L RF |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 618.1ft / 188.4m |
| Lat / Lon | 39-57-41.80 N, 089-17-05.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 5974.85000000 | 0.00100% | 71.2dBm | N | 30M0D7W, 157000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600V3EHPL6-30M 128Q OC3 |
|