Path 1 of Microwave License WREW297
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREW297
Path 1:
CHESTNUT ⇢ MT PULASKI
Transmit and Receive Locations
CHESTNUT
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | CHESTNUT |
| Transmitter Callsign | WREW297 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 194.9ft / 59.4m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX8-59J RF |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 41.3dBi |
| Beamwidth | 1.4° |
| Azimuth | 232.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | .25 miles from |
| City | Chestnut |
| County | MACON |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 611.9ft / 186.5m |
| Tower Registration Number | 1312098 |
| Height of Structure | 299.9ft / 91.4m |
| Overall Height | 299.9ft / 91.4m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 40-02-52.60 N, 089-08-22.50 W |
1: CHESTNUT - MT PULASKI
| Segment Length | 9.740187mi / 15.675317km |
| Receive Location | MT PULASKI |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX8-59J RF |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 41.3° |
| Beamwidth | 1.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 618.1ft / 188.4m |
| Lat / Lon | 39-57-41.80 N, 089-17-05.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6093.45000000 | 0.00100% | 71.7dBm | N | 30M0D7W, 157000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600V3EHPL6-30M 128Q OC3 |
|