Path 2 of Microwave License WREW297
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREW297
Path 2:
CHESTNUT ⇢ WAPELLA
Transmit and Receive Locations
CHESTNUT
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | CHESTNUT |
| Transmitter Callsign | WREW297 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 285.1ft / 86.9m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX6-59L RF |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.8dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 40.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | .25 miles from |
| City | Chestnut |
| County | MACON |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 611.9ft / 186.5m |
| Tower Registration Number | 1312098 |
| Height of Structure | 299.9ft / 91.4m |
| Overall Height | 299.9ft / 91.4m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 40-02-52.60 N, 089-08-22.50 W |
1: CHESTNUT - WAPELLA
| Segment Length | 18.516050mi / 29.798703km |
| Receive Location | WAPELLA |
| Receiver Callsign | WPNC425 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 135.2ft / 41.2m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX6-59L RF |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Diversity Height | 85.0ft / 25.9m |
| Diversity Gain | 38.8° |
| Diversity Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 772.0ft / 235.3m |
| Lat / Lon | 40-15-08.00 N, 088-54-46.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6034.15000000 | 0.00100% | 69.4dBm | N | 30M0D7W, 157000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600V3EHPL6-30M 128Q OC3 |
|