Path 1 of Microwave License WREW298
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREW298
Path 1:
KINCAID RELO ⇢ LATHAM
Transmit and Receive Locations
KINCAID RELO
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | KINCAID RELO |
| Transmitter Callsign | WREW298 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 339.9ft / 103.6m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX8-59J RF |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 41.3dBi |
| Beamwidth | 1.4° |
| Azimuth | 31.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Cardinal Hill Rd and Pawnee New City Rd to IL-104 in South Fork Township |
| City | Pawnee |
| County | CHRISTIAN |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 595.1ft / 181.4m |
| Tower Registration Number | 1312084 |
| Height of Structure | 345.1ft / 105.2m |
| Overall Height | 345.1ft / 105.2m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 39-35-38.70 N, 089-29-08.70 W |
1: KINCAID RELO - LATHAM
| Segment Length | 30.251432mi / 48.684976km |
| Receive Location | LATHAM |
| Receiver Callsign | WRDY820 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 319.9ft / 97.5m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX8-59J RF |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 41.3° |
| Beamwidth | 1.4° |
| Diversity Height | 254.9ft / 77.7m |
| Diversity Gain | 41.3° |
| Diversity Beamwidth | 1.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 614.2ft / 187.2m |
| Lat / Lon | 39-58-09.00 N, 089-11-29.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6375.14000000 | 0.00100% | 71.1dBm | N | 30M0D7W, 157000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600V3EHPL6-30M 128Q OC3 |
|