Path 2 of Microwave License WREW298
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREW298
Path 2:
KINCAID RELO ⇢ LANESVLERELO
Transmit and Receive Locations
KINCAID RELO
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | KINCAID RELO |
| Transmitter Callsign | WREW298 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 225.1ft / 68.6m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX6-59L RF |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.8dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 25.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Cardinal Hill Rd and Pawnee New City Rd to IL-104 in South Fork Township |
| City | Pawnee |
| County | CHRISTIAN |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 595.1ft / 181.4m |
| Tower Registration Number | 1312084 |
| Height of Structure | 345.1ft / 105.2m |
| Overall Height | 345.1ft / 105.2m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 39-35-38.70 N, 089-29-08.70 W |
1: KINCAID RELO - LANESVLERELO
| Segment Length | 19.661335mi / 31.641862km |
| Receive Location | LANESVLERELO |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 214.9ft / 65.5m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX6-59L RF |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.8° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Diversity Height | 174.9ft / 53.3m |
| Diversity Gain | 38.8° |
| Diversity Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 595.1ft / 181.4m |
| Lat / Lon | 39-51-08.20 N, 089-19-46.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6286.19000000 | 0.00100% | 69.2dBm | N | 30M0D7W, 157000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600V3EHPL6-30M 128Q OC3 |
|