Path 2 of Microwave License WREW299
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREW299
Path 2:
MT PULASKI ⇢ CHESTNUT
Transmit and Receive Locations
MT PULASKI
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | MT PULASKI |
| Transmitter Callsign | WREW299 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX8-59J RF |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 41.3dBi |
| Beamwidth | 1.4° |
| Azimuth | 52.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 300th St |
| City | Mt Pulaski |
| County | LOGAN |
| State | IL |
| Elevation (AMSL) | 618.1ft / 188.4m |
| Height of Structure | 149.9ft / 45.7m |
| Overall Height | 149.9ft / 45.7m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 39-57-41.80 N, 089-17-05.40 W |
1: MT PULASKI - CHESTNUT
| Segment Length | 9.740187mi / 15.675317km |
| Receive Location | CHESTNUT |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 194.9ft / 59.4m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | UHX8-59J RF |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 41.3° |
| Beamwidth | 1.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 611.9ft / 186.5m |
| Lat / Lon | 40-02-52.60 N, 089-08-22.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6345.49000000 | 0.00100% | 71.9dBm | N | 30M0D7W, 157000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600V3EHPL6-30M 128Q OC3 |
|