Path 1 of Microwave License WREW308
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREW308
Path 1:
PLAINVIEW ⇢ LOCKNEY
Transmit and Receive Locations
PLAINVIEW
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | PLAINVIEW |
| Transmitter Callsign | WREW308 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 149.9ft / 45.7m |
| Antenna Make | Cambium Networks, LTD |
| Antenna Model | 85009298003 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 99.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 805 E 34TH ST |
| City | PLAINVIEW |
| County | HALE |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 3,368.1ft / 1,026.6m |
| Tower Registration Number | 1052411 |
| Height of Structure | 405.8ft / 123.7m |
| Overall Height | 422.9ft / 128.9m |
| Structure Type | GTOWER - Guyed Structure Used for Communication Purposes |
| Lat / Lon | 34-13-16.10 N, 101-41-36.00 W |
1: PLAINVIEW - LOCKNEY
| Segment Length | 15.084169mi / 24.275624km |
| Receive Location | LOCKNEY |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 230.0ft / 70.1m |
| Antenna Make | Cambium Networks, LTD |
| Antenna Model | 85009298003 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 3,283.1ft / 1,000.7m |
| Lat / Lon | 34-11-05.00 N, 101-26-01.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10815.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 206800.0, 128QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 2: 10815.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 236650.0, 256QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 3: 10815.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 181920.0, 64QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 4: 10815.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 150700.0, 32QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 5: 10815.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 103890.0, 16QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 6: 10815.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 78950.0, 8PSK
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 7: 10815.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 52570.0, QPSK
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
|