Path 1 of Microwave License WREW310
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREW310
Path 1:
LOCKNEY ⇢ CAPROCK LEC
Transmit and Receive Locations
LOCKNEY
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | LOCKNEY |
| Transmitter Callsign | WREW310 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 240.2ft / 73.2m |
| Antenna Make | Cambium Networks, LTD |
| Antenna Model | 85010089052 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.8dBi |
| Beamwidth | 1.5° |
| Azimuth | 89.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 6.4 KM NORTH OF |
| City | LOCKNEY |
| County | FLOYD |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 3,283.1ft / 1,000.7m |
| Tower Registration Number | 1054776 |
| Height of Structure | 262.1ft / 79.9m |
| Overall Height | 294.0ft / 89.6m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 34-11-05.00 N, 101-26-01.00 W |
1: LOCKNEY - CAPROCK LEC
| Segment Length | 19.942963mi / 32.095097km |
| Receive Location | CAPROCK LEC |
| Receiver Callsign | WQPZ850 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 134.8ft / 41.1m |
| Antenna Make | Cambium Networks, LTD |
| Antenna Model | 85010089052 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.8° |
| Beamwidth | 1.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 3,118.1ft / 950.4m |
| Lat / Lon | 34-11-19.00 N, 101-05-07.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11265.00000000 | 0.00070% | 59.4dBm | N | 36M3D1D, 206800.0, 128QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 2: 11265.00000000 | 0.00070% | 59.4dBm | N | 36M3D1D, 236650.0, 256QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 3: 11265.00000000 | 0.00070% | 59.4dBm | N | 36M3D1D, 181920.0, 64QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 4: 11265.00000000 | 0.00070% | 59.4dBm | N | 36M3D1D, 150700.0, 32QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 5: 11265.00000000 | 0.00070% | 59.4dBm | N | 36M3D1D, 103890.0, 16QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 6: 11265.00000000 | 0.00070% | 59.4dBm | N | 36M3D1D, 78950.0, 8PSK
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 7: 11265.00000000 | 0.00070% | 59.4dBm | N | 36M3D1D, 52570.0, QPSK
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
|