Path 2 of Microwave License WREW310
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREW310
Path 2:
LOCKNEY ⇢ PLAINVIEW
Transmit and Receive Locations
LOCKNEY
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | LOCKNEY |
| Transmitter Callsign | WREW310 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 230.0ft / 70.1m |
| Antenna Make | Cambium Networks, LTD |
| Antenna Model | 85009298003 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 279.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 6.4 KM NORTH OF |
| City | LOCKNEY |
| County | FLOYD |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 3,283.1ft / 1,000.7m |
| Tower Registration Number | 1054776 |
| Height of Structure | 262.1ft / 79.9m |
| Overall Height | 294.0ft / 89.6m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 34-11-05.00 N, 101-26-01.00 W |
1: LOCKNEY - PLAINVIEW
| Segment Length | 15.084169mi / 24.275624km |
| Receive Location | PLAINVIEW |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 149.9ft / 45.7m |
| Antenna Make | Cambium Networks, LTD |
| Antenna Model | 85009298003 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 3,368.1ft / 1,026.6m |
| Lat / Lon | 34-13-16.10 N, 101-41-36.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11305.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 206800.0, 128QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 2: 11305.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 236650.0, 256QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 3: 11305.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 181920.0, 64QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 4: 11305.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 150700.0, 32QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 5: 11305.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 103890.0, 16QAM
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 6: 11305.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 78950.0, 8PSK
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
| 7: 11305.00000000 | 0.00070% | 57.1dBm | N | 36M3D1D, 52570.0, QPSK
| Cambium Networks, LTD | PTP11800A |
|