Path 1 of Microwave License WREW337
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREW337
Path 1:
Blk HIll ⇢ YCSO Jail
Transmit and Receive Locations
Blk HIll
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | Blk HIll |
| Transmitter Callsign | WREW337 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 60.0ft / 18.3m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-23C |
| Polarization | V |
| Tilt | -2.0° |
| Gain | 40.7dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 347.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 200 E. 8th St. |
| City | Yuma |
| County | YUMA |
| State | AZ |
| Elevation (AMSL) | 294.3ft / 89.7m |
| Tower Registration Number | 1202784 |
| Height of Structure | 99.4ft / 30.3m |
| Overall Height | 104.3ft / 31.8m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 32-42-48.20 N, 114-37-10.80 W |
1: Blk HIll - YCSO Jail
| Segment Length | 0.796202mi / 1.281363km |
| Receive Location | YCSO Jail |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 44.9ft / 13.7m |
| Antenna Make | Commscope |
| Antenna Model | VHLP2-23C |
| Gain | 40.7° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 163.1ft / 49.7m |
| Lat / Lon | 32-43-28.80 N, 114-37-21.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 23025.00000000 | 0.00060% | 53.2dBm | N | 50M0D7W, 390000.0, 1024QAM
| NEC America | TRP-23G-1E-50M-1024Q-EH |
|