Path 2 of Microwave License WREW340
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREW340
Path 2:
G Mount ⇢ SH
Transmit and Receive Locations
G Mount
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | G Mount |
| Transmitter Callsign | WREW340 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 18.0ft / 5.5m |
| Antenna Make | Ubiquiti Networks, Inc. |
| Antenna Model | AF-11G35 |
| Polarization | H |
| Tilt | -2.0° |
| Gain | 35.0dBi |
| Beamwidth | 2.5° |
| Azimuth | 293.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Mandiville Tower |
| City | Pleasant Grove |
| County | UTAH |
| State | UT |
| Elevation (AMSL) | 5,840.9ft / 1,780.3m |
| Height of Structure | 26.2ft / 8.0m |
| Overall Height | 29.5ft / 9.0m |
| Structure Type | POLE - Any type of Pole |
| Lat / Lon | 40-22-12.20 N, 111-42-06.50 W |
1: G Mount - SH
| Segment Length | 1.490355mi / 2.398495km |
| Receive Location | SH |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 49.9ft / 15.2m |
| Antenna Make | Ubiquiti Networks, Inc. |
| Antenna Model | AF-11G35 |
| Gain | 35.0° |
| Beamwidth | 2.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 4,891.1ft / 1,490.8m |
| Lat / Lon | 40-22-43.10 N, 111-43-39.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11485.00000000 | 0.00013% | 53.0dBm | N | 79M6D7D, 343950.0, 1024QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 2: 11485.00000000 | 0.00013% | 56.0dBm | N | 79M6D7D, 275200.0, 256QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 3: 11485.00000000 | 0.00013% | 59.0dBm | N | 79M6D7D, 206400.0, 64QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 4: 11485.00000000 | 0.00013% | 65.0dBm | N | 79M6D7D, 137600.0, 16QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
|