Path 2 of Microwave License WREW354
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREW354
Path 2:
Mount Waldo ⇢ Verona Island
Transmit and Receive Locations
Mount Waldo
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Mount Waldo |
| Transmitter Callsign | WREW354 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 134.8ft / 41.1m |
| Antenna Make | Ubiquiti Networks, Inc. |
| Antenna Model | AF-11G35 |
| Polarization | H |
| Tilt | -1.0° |
| Gain | 35.0dBi |
| Beamwidth | 2.5° |
| Azimuth | 108.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | ATOP MOUNT WALDO |
| City | FRANKFORT |
| County | WALDO |
| State | ME |
| Elevation (AMSL) | 1,063.0ft / 324.0m |
| Tower Registration Number | 1021393 |
| Height of Structure | 278.9ft / 85.0m |
| Overall Height | 282.2ft / 86.0m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 44-34-51.00 N, 068-53-49.00 W |
1: Mount Waldo - Verona Island
| Segment Length | 5.976063mi / 9.617544km |
| Receive Location | Verona Island |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 160.1ft / 48.8m |
| Antenna Make | Ubiquiti Networks, Inc. |
| Antenna Model | AF-11G35 |
| Gain | 35.0° |
| Beamwidth | 2.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 299.9ft / 91.4m |
| Lat / Lon | 44-33-10.60 N, 068-46-56.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10995.00000000 | 0.00013% | 53.0dBm | N | 79M6D7D, 343950.0, 1024QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 2: 10995.00000000 | 0.00013% | 56.0dBm | N | 79M6D7D, 275200.0, 256QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 3: 10995.00000000 | 0.00013% | 59.0dBm | N | 79M6D7D, 206400.0, 64QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 4: 10995.00000000 | 0.00013% | 65.0dBm | N | 79M6D7D, 137600.0, 16QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
|