Path 2 of Microwave License WREW379
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WREW379
Path 2:
Verona Island ⇢ Mount Waldo
Transmit and Receive Locations
Verona Island
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | Verona Island |
| Transmitter Callsign | WREW379 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 160.1ft / 48.8m |
| Antenna Make | Ubiquiti Networks, Inc. |
| Antenna Model | AF-11G35 |
| Polarization | H |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 35.0dBi |
| Beamwidth | 2.5° |
| Azimuth | 288.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | East Side Drive |
| City | Verona Island |
| County | HANCOCK |
| State | ME |
| Elevation (AMSL) | 299.9ft / 91.4m |
| Tower Registration Number | 1274063 |
| Height of Structure | 190.0ft / 57.9m |
| Overall Height | 195.9ft / 59.7m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 44-33-10.60 N, 068-46-56.40 W |
1: Verona Island - Mount Waldo
| Segment Length | 5.976063mi / 9.617544km |
| Receive Location | Mount Waldo |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 134.8ft / 41.1m |
| Antenna Make | Ubiquiti Networks, Inc. |
| Antenna Model | AF-11G35 |
| Gain | 35.0° |
| Beamwidth | 2.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,063.0ft / 324.0m |
| Lat / Lon | 44-34-51.00 N, 068-53-49.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11485.00000000 | 0.00013% | 53.0dBm | N | 79M6D7D, 343950.0, 1024QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 2: 11485.00000000 | 0.00013% | 56.0dBm | N | 79M6D7D, 275200.0, 256QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 3: 11485.00000000 | 0.00013% | 59.0dBm | N | 79M6D7D, 206400.0, 64QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
| 4: 11485.00000000 | 0.00013% | 65.0dBm | N | 79M6D7D, 137600.0, 16QAM
| Ubiquiti Networks, Inc. | AF-11FX |
|