Path 2 of Microwave License WRFG739
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRFG739
Path 2:
INDIAN HILL1 ⇢ FEDERAL WAY
Transmit and Receive Locations
INDIAN HILL1
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | INDIAN HILL1 |
| Transmitter Callsign | WRFG739 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | HP4-107B |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.4dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 110.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 5202 Tower Drive NE |
| City | Tacoma |
| County | PIERCE |
| State | WA |
| Elevation (AMSL) | 492.1ft / 150.0m |
| Height of Structure | 129.9ft / 39.6m |
| Overall Height | 140.1ft / 42.7m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 47-18-14.30 N, 122-23-48.10 W |
1: INDIAN HILL1 - FEDERAL WAY
| Segment Length | 5.270042mi / 8.481313km |
| Receive Location | FEDERAL WAY |
| Receiver Callsign | WQKL798 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 154.9ft / 47.2m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | HP4-107B |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.4° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 432.7ft / 131.9m |
| Lat / Lon | 47-16-38.70 N, 122-17-29.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10935.00000000 | 0.00050% | 60.0dBm | N | 40M0D7W, 156000.0, 64QAM
| Aviat Networks, Inc. | I600V4S11-40M 64Q 156MB |
|