Path 1 of Microwave License WRKC711
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRKC711
Path 1:
FT RECOVERY ⇢ COLDWATER
Transmit and Receive Locations
FT RECOVERY
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | FT RECOVERY |
| Transmitter Callsign | WRKC711 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 227.0ft / 69.2m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | UXA6-59C RF |
| Polarization | H |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.7dBi |
| Beamwidth | 1.9° |
| Azimuth | 54.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2033 St. Peter Road |
| City | Fort Recovery |
| County | MERCER |
| State | OH |
| Elevation (AMSL) | 954.1ft / 290.8m |
| Tower Registration Number | 1316453 |
| Height of Structure | 225.1ft / 68.6m |
| Overall Height | 230.0ft / 70.1m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 40-24-35.60 N, 084-44-48.30 W |
1: FT RECOVERY - COLDWATER
| Segment Length | 6.554737mi / 10.548830km |
| Receive Location | COLDWATER |
| Receiver Callsign | WNTR894 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 171.9ft / 52.4m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | UXA8-59B RF |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 41.3° |
| Beamwidth | 1.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 922.9ft / 281.3m |
| Lat / Lon | 40-27-56.20 N, 084-38-45.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6152.75000000 | 0.00100% | 65.3dBm | N | 30M0D7W, 163000.0, 128QAM
| Nokia | WVCE61-L1-128F30S-163 |
|