Path 4 of Microwave License WRKC711
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRKC711
Path 4:
FT RECOVERY ⇢ ROSSBURG SUB
Transmit and Receive Locations
FT RECOVERY
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | FT RECOVERY |
| Transmitter Callsign | WRKC711 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 180.1ft / 54.9m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | PADX8-W57A |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 41.4dBi |
| Beamwidth | 1.3° |
| Azimuth | 149.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2033 St. Peter Road |
| City | Fort Recovery |
| County | MERCER |
| State | OH |
| Elevation (AMSL) | 954.1ft / 290.8m |
| Tower Registration Number | 1316453 |
| Height of Structure | 225.1ft / 68.6m |
| Overall Height | 230.0ft / 70.1m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 40-24-35.60 N, 084-44-48.30 W |
1: FT RECOVERY - ROSSBURG SUB
| Segment Length | 11.650439mi / 18.749570km |
| Receive Location | ROSSBURG SUB |
| Receiver Callsign | WPOQ522 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 175.9ft / 53.6m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | PADX8-W57A |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 41.4° |
| Beamwidth | 1.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,042.0ft / 317.6m |
| Lat / Lon | 40-15-50.20 N, 084-38-08.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6004.50000000 | 0.00100% | 68.5dBm | N | 30M0D7W, 163000.0, 128QAM
| Nokia | WVCE61-L1-128F30S-163 |
|