Path 1 of Microwave License WRKY420
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRKY420
Path 1:
Princeton ⇢ Riverdale
Transmit and Receive Locations
Princeton
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | Princeton |
| Transmitter Callsign | WRKY420 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 100.1ft / 30.5m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC. |
| Antenna Model | HP4-1011 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.4dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 129.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Lost Grove Road |
| City | Princeton |
| County | SCOTT |
| State | IA |
| Elevation (AMSL) | 699.1ft / 213.1m |
| Tower Registration Number | 1314759 |
| Height of Structure | 234.9ft / 71.6m |
| Overall Height | 245.1ft / 74.7m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 41-40-33.90 N, 090-21-18.70 W |
1: Princeton - Riverdale
| Segment Length | 5.706588mi / 9.183866km |
| Receive Location | Riverdale |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 115.2ft / 35.1m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC. |
| Antenna Model | HP4-1011 |
| Gain | 40.4° |
| Beamwidth | 1.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 706.0ft / 215.2m |
| Lat / Lon | 41-37-25.70 N, 090-16-11.20 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 10855.00000000 | 0.00050% | 67.0dBm | N | 40M0D7W, 178000.0, 64QAM
| Aviat Networks | I6V4EH11_40M_ACM_R70 |
| 2: 10855.00000000 | 0.00050% | 67.0dBm | N | 40M0D7W, 145000.0, 32QAM
| Aviat Networks | I6V4EH11_40M_ACM_R70 |
| 3: 10855.00000000 | 0.00050% | 67.0dBm | N | 40M0D7W, 120000.0, 16QAM
| Aviat Networks | I6V4EH11_40M_ACM_R70 |
| 4: 10855.00000000 | 0.00050% | 67.5dBm | N | 40M0D7W, 52000.0, QPSK
| Aviat Networks | I6V4EH11_40M_ACM_R70 |
|