Path 2 of Microwave License WRKY420
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRKY420
Path 2:
Princeton ⇢ Scott County Park
Transmit and Receive Locations
Princeton
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | Princeton |
| Transmitter Callsign | WRKY420 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 174.9ft / 53.3m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC. |
| Antenna Model | HP6-59 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.0dBi |
| Beamwidth | 1.9° |
| Azimuth | 287.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Lost Grove Road |
| City | Princeton |
| County | SCOTT |
| State | IA |
| Elevation (AMSL) | 699.1ft / 213.1m |
| Tower Registration Number | 1314759 |
| Height of Structure | 234.9ft / 71.6m |
| Overall Height | 245.1ft / 74.7m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 41-40-33.90 N, 090-21-18.70 W |
1: Princeton - Scott County Park
| Segment Length | 9.963253mi / 16.034307km |
| Receive Location | Scott County Park |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 134.8ft / 41.1m |
| Antenna Make | RADIO WAVES INC. |
| Antenna Model | HP6-59 |
| Gain | 39.0° |
| Beamwidth | 1.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 731.0ft / 222.8m |
| Lat / Lon | 41-43-05.70 N, 090-32-21.90 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6093.45000000 | 0.00050% | 66.0dBm | N | 30M0D7W, 155000.0, 128QAM
| Aviat Networks | I6V4HL6_30M_ACM_R70 |
| 2: 6093.45000000 | 0.00050% | 66.0dBm | N | 30M0D7W, 132000.0, 64QAM
| Aviat Networks | I6V4HL6_30M_ACM_R70 |
| 3: 6093.45000000 | 0.00050% | 66.0dBm | N | 30M0D7W, 108000.0, 32QAM
| Aviat Networks | I6V4HL6_30M_ACM_R70 |
| 4: 6093.45000000 | 0.00050% | 66.0dBm | N | 30M0D7W, 90000.0, 16QAM
| Aviat Networks | I6V4HL6_30M_ACM_R70 |
| 5: 6093.45000000 | 0.00050% | 66.5dBm | N | 30M0D7W, 39000.0, QPSK
| Aviat Networks | I6V4HL6_30M_ACM_R70 |
|