Path 3 of Microwave License WRTJ966
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRTJ966
Path 3:
BLUE SUB ⇢ JULIA SUB
Transmit and Receive Locations
BLUE SUB
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | BLUE SUB |
| Transmitter Callsign | WRTJ966 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 177.2ft / 54.0m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-6WB |
| Polarization | V |
| Gain | 39.3dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 232.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | BLUE SUB, 1387 CR 446 ROAD |
| City | EL CAMPO |
| County | WHARTON |
| State | TX |
| Elevation (AMSL) | 71.2ft / 21.7m |
| Height of Structure | 179.8ft / 54.8m |
| Overall Height | 185.0ft / 56.4m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 29-07-13.40 N, 096-06-27.70 W |
1: BLUE SUB - JULIA SUB
| Segment Length | 5.062242mi / 8.146891km |
| Receive Location | JULIA SUB |
| Receiver Callsign | WSMP399 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 157.2ft / 47.9m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-6WB |
| Gain | 39.3° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 76.4ft / 23.3m |
| Lat / Lon | 29-04-30.70 N, 096-10-25.30 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6256.54000000 | 0.00100% | 59.4dBm | N | 30M0D7W, 206000.0, 512/QAM
| MICROWAVE NETWORKS | PROTEUS MX+ IDU HP |
|