Path 4 of Microwave License WRTQ514
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRTQ514
Path 4:
MONCURE FD ⇢ NORTHEAST PA
Transmit and Receive Locations
MONCURE FD
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | MONCURE FD |
| Transmitter Callsign | WRTQ514 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 225.1ft / 68.6m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SB6-W60C |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.1° |
| Gain | 39.4dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 4.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 2389 Old S Highway 1 |
| City | Moncure |
| County | CHATHAM |
| State | NC |
| Elevation (AMSL) | 183.1ft / 55.8m |
| Tower Registration Number | 1317143 |
| Height of Structure | 350.1ft / 106.7m |
| Overall Height | 356.0ft / 108.5m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 35-37-00.10 N, 079-03-10.00 W |
1: MONCURE FD - NORTHEAST PA
| Segment Length | 13.516608mi / 21.752878km |
| Receive Location | NORTHEAST PA |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 260.2ft / 79.3m |
| Antenna Make | RFS |
| Antenna Model | SB6-W60C |
| Gain | 39.4° |
| Beamwidth | 1.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 282.2ft / 86.0m |
| Lat / Lon | 35-48-43.80 N, 079-02-03.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 5974.85000000 | 0.00050% | 63.1dBm | N | 30M0D7W, 180000.0, 256QAM
| AVIAT NETWORKS | I6V4SL6_30M_ACM_R70 |
|