Path 1 of Microwave License WRYZ837
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRYZ837
Path 1:
CHAMBERLAIN ⇢ BIJOU HILLS
Transmit and Receive Locations
CHAMBERLAIN
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | CHAMBERLAIN |
| Transmitter Callsign | WRYZ837 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 75.1ft / 22.9m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HP6-6 |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.3dBi |
| Beamwidth | 1.9° |
| Azimuth | 148.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | NW Corner of intersection of 249th St and 345th Ave near Chamberlain, SD |
| City | Chamberlain |
| County | BRULE |
| State | SD |
| Elevation (AMSL) | 1,680.1ft / 512.1m |
| Tower Registration Number | 1326049 |
| Height of Structure | 80.1ft / 24.4m |
| Overall Height | 80.1ft / 24.4m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 43-46-33.30 N, 099-17-35.50 W |
1: CHAMBERLAIN - BIJOU HILLS
| Segment Length | 19.761438mi / 31.802961km |
| Receive Location | BIJOU HILLS |
| Receiver Callsign | WPNL986 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 44.9ft / 13.7m |
| Antenna Make | RADIO WAVES, INC |
| Antenna Model | HP6-6 |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.3° |
| Beamwidth | 1.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,970.1ft / 600.5m |
| Lat / Lon | 43-31-51.70 N, 099-05-20.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6605.00000000 | 0.00050% | 67.9dBm | N | 10M0D7W, 45000.0, 64QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4HU6-10M 64Q 45 R70 |
|