Path 1 of Microwave License WRYZ842
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRYZ842
Path 1:
Mammoth Spring ⇢ SALEM KNOB
Transmit and Receive Locations
Mammoth Spring
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | Mammoth Spring |
| Transmitter Callsign | WRYZ842 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 40.0ft / 12.2m |
| Antenna Make | MiMOMax Wireless Ltd. |
| Antenna Model | ANT-880-960-PDXX |
| Polarization | S |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 17.0dBi |
| Beamwidth | 20.0° |
| Azimuth | 243.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | AR-289 |
| City | Mammoth Spring |
| County | FULTON |
| State | AR |
| Elevation (AMSL) | 732.0ft / 223.1m |
| Height of Structure | 41.0ft / 12.5m |
| Overall Height | 43.3ft / 13.2m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 36-29-26.30 N, 091-33-12.30 W |
1: Mammoth Spring - SALEM KNOB
| Segment Length | 16.918251mi / 27.227294km |
| Receive Location | SALEM KNOB |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 80.1ft / 24.4m |
| Antenna Make | MiMOMax Wireless Ltd. |
| Antenna Model | ANT-880-960-PDXX |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 17.0° |
| Beamwidth | 20.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,088.9ft / 331.9m |
| Lat / Lon | 36-22-54.10 N, 091-49-31.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 941.75000000 | 0.00010% | 41.0dBm | N | 41K0D1W, 640.0, 256QAM
| MiMOMax Wireless Ltd. | TORNADO |
| 2: 941.75000000 | 0.00010% | 41.0dBm | N | 41K0W1W, 480.0, 64QAM
| MiMOMax Wireless Ltd. | TORNADO |
| 3: 941.75000000 | 0.00010% | 41.0dBm | N | 41K0W1W, 320.0, 16QAM
| MiMOMax Wireless Ltd. | TORNADO |
| 4: 941.75000000 | 0.00010% | 41.0dBm | N | 41K0W1W, 160.0, QPSK
| MiMOMax Wireless Ltd. | TORNADO |
|