Path 1 of Microwave License WRYZ843
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WRYZ843
Path 1:
GEPP FD ⇢ SALEM KNOB
Transmit and Receive Locations
GEPP FD
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | GEPP FD |
| Transmitter Callsign | WRYZ843 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 29.9ft / 9.1m |
| Antenna Make | MiMOMax Wireless Ltd. |
| Antenna Model | ANT-880-960-PDXX |
| Polarization | S |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 17.0dBi |
| Beamwidth | 20.0° |
| Azimuth | 92.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 389 AR-87 |
| City | Gepp |
| County | FULTON |
| State | AR |
| Elevation (AMSL) | 866.1ft / 264.0m |
| Height of Structure | 32.8ft / 10.0m |
| Overall Height | 35.4ft / 10.8m |
| Structure Type | BANT - Building with Antenna on top |
| Lat / Lon | 36-23-30.00 N, 092-06-47.60 W |
1: GEPP FD - SALEM KNOB
| Segment Length | 16.055331mi / 25.838558km |
| Receive Location | SALEM KNOB |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 80.1ft / 24.4m |
| Antenna Make | MiMOMax Wireless Ltd. |
| Antenna Model | ANT-880-960-PDXX |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 17.0° |
| Beamwidth | 20.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,088.9ft / 331.9m |
| Lat / Lon | 36-22-54.10 N, 091-49-31.80 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 941.70000000 | 0.00010% | 41.0dBm | N | 41K0D1W, 640.0, 256QAM
| MiMOMax Wireless Ltd. | TORNADO |
| 2: 941.70000000 | 0.00010% | 41.0dBm | N | 41K0W1W, 480.0, 64QAM
| MiMOMax Wireless Ltd. | TORNADO |
| 3: 941.70000000 | 0.00010% | 41.0dBm | N | 41K0W1W, 320.0, 16QAM
| MiMOMax Wireless Ltd. | TORNADO |
| 4: 941.70000000 | 0.00010% | 41.0dBm | N | 41K0W1W, 160.0, QPSK
| MiMOMax Wireless Ltd. | TORNADO |
|