Path 7 of Microwave License WSAB775
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSAB775
Path 7:
BIG PINEY EAST ⇢ MIDDLE PINEY
Transmit and Receive Locations
BIG PINEY EAST
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | BIG PINEY EAST |
| Transmitter Callsign | WSAB775 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 22.0ft / 6.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLPX3-11WA |
| Polarization | H |
| Tilt | 1.0° |
| Gain | 38.5dBi |
| Beamwidth | 2.0° |
| Azimuth | 275.2° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | NW1/4 of NW1/4 Section 28, T30N R111W |
| City | Marbleton |
| County | SUBLETTE |
| State | WY |
| Elevation (AMSL) | 7,024.3ft / 2,141.0m |
| Tower Registration Number | 1318480 |
| Height of Structure | 111.5ft / 34.0m |
| Overall Height | 111.5ft / 34.0m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 42-33-33.10 N, 110-04-56.50 W |
1: BIG PINEY EAST - MIDDLE PINEY
| Segment Length | 14.169501mi / 22.803609km |
| Receive Location | MIDDLE PINEY |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 42.0ft / 12.8m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLPX3-11WA |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 7,879.3ft / 2,401.6m |
| Lat / Lon | 42-34-38.30 N, 110-21-32.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11645.00000000 | 0.00050% | 66.5dBm | Y | 80M0D7W, 552000.0, 512QAM
| Aviat Networks, Inc. | WT42O-11-80M 512Q 552MB |
| 2: 11645.00000000 | 0.00050% | 67.0dBm | Y | 80M0D7W, 482000.0, 256QAM
| Aviat Networks, Inc. | WT42O-11-80M 256Q 482MB |
| 3: 11645.00000000 | 0.00050% | 67.0dBm | Y | 80M0D7W, 422000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | WT42O-11-80M 128Q 422MB |
| 4: 11645.00000000 | 0.00050% | 67.0dBm | Y | 80M0D7W, 352000.0, 64QAM
| Aviat Networks, Inc. | WT42O-11-80M 64Q 352MB |
| 5: 11645.00000000 | 0.00050% | 67.0dBm | Y | 80M0D7W, 279000.0, 32QAM
| Aviat Networks, Inc. | WT42O-11-80M 32Q 279MB |
| 6: 11645.00000000 | 0.00050% | 67.0dBm | Y | 80M0D7W, 242000.0, 16QAM
| Aviat Networks, Inc. | WT42O-11-80M 16Q 242MB |
| 7: 11645.00000000 | 0.00050% | 67.0dBm | Y | 80M0G7W, 104000.0, QPSK
| Aviat Networks, Inc. | WT42O-11-80M QPSK 104MB |
|