Path 2 of Microwave License WSBX933
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSBX933
Path 2:
SC60420A ⇢ SC14155A
Transmit and Receive Locations
SC60420A
| Radio Service | CF - Microwave Common Carrier Fixed Point to Point |
| Transmit Location | SC60420A |
| Transmitter Callsign | WSBX933 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 164.0ft / 50.0m |
| Antenna Make | CommScope |
| Antenna Model | USX6-11W |
| Polarization | S |
| Tilt | -2.0° |
| Gain | 43.6dBi |
| Beamwidth | 1.1° |
| Azimuth | 181.3° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | Bloomer Hill |
| City | Berry Creek |
| County | BUTTE |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 2,955.1ft / 900.7m |
| Tower Registration Number | 1301663 |
| Height of Structure | 180.1ft / 54.9m |
| Overall Height | 198.8ft / 60.6m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 39-39-03.90 N, 121-27-48.40 W |
1: SC60420A - SC14155A
| Segment Length | 8.161884mi / 13.135283km |
| Receive Location | SC14155A |
| Receiver Callsign | WRZJ204 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 105.0ft / 32.0m |
| Antenna Make | CommScope |
| Antenna Model | VHLP3-11WA |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 38.5° |
| Beamwidth | 2.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,194.2ft / 364.0m |
| Lat / Lon | 39-31-58.10 N, 121-28-00.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 6: 10915.00000000 | 0.00050% | 57.5dBm | N | 80M0D7W, 466000.0, 128QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-128Q-6 |
| 7: 10915.00000000 | 0.00050% | 57.5dBm | N | 80M0D7W, 394000.0, 64QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-64Q-5 |
| 8: 10915.00000000 | 0.00050% | 57.5dBm | N | 80M0D7W, 321000.0, 32QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-32Q-4 |
| 9: 10915.00000000 | 0.00050% | 57.5dBm | N | 80M0D7W, 244000.0, 16QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-16Q-3 |
| 10: 10915.00000000 | 0.00050% | 57.5dBm | N | 80M0D7W, 170000.0, 8QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-8Q-2 |
| 11: 10915.00000000 | 0.00050% | 57.5dBm | N | 80M0G7W, 119000.0, 4QAM
| Ceragon Networks | IP20D-HP11-80X-4Q-1 |
|