Path 3 of Microwave License WSCA437
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSCA437
Path 3:
5709 HOMER ⇢ 1903 LITCHFI
Transmit and Receive Locations
5709 HOMER
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | 5709 HOMER |
| Transmitter Callsign | WSCA437 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 185.0ft / 56.4m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-6WB |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.3dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 158.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 5600-5900 24-1/2 MILE RD. |
| City | Homer |
| County | CALHOUN |
| State | MI |
| Elevation (AMSL) | 996.1ft / 303.6m |
| Tower Registration Number | 1325464 |
| Height of Structure | 299.9ft / 91.4m |
| Overall Height | 319.9ft / 97.5m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 42-09-16.30 N, 084-49-05.20 W |
1: 5709 HOMER - 1903 LITCHFI
| Segment Length | 9.258297mi / 14.899789km |
| Receive Location | 1903 LITCHFI |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 174.9ft / 53.3m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | VHLP6-6WB |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.3° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 1,017.1ft / 310.0m |
| Lat / Lon | 42-01-48.20 N, 084-45-03.50 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6315.84000000 | 0.00100% | 70.3dBm | N | 30M0D7W, 161000.0, 128QAM
| Nokia | WVCE61-J-128F30S-161 HP |
|