Path 1 of Microwave License WSFA839
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSFA839
Path 1:
HIALEAH ⇢ BUCKY DENT
Transmit and Receive Locations
HIALEAH
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | HIALEAH |
| Transmitter Callsign | WSFA839 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 107.9ft / 32.9m |
| Antenna Make | CommScope |
| Antenna Model | VHLP4-11WA |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.8dBi |
| Beamwidth | 1.6° |
| Azimuth | 144.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 4250 W 114th Terrace |
| City | Hialeah |
| County | MIAMI-DADE |
| State | FL |
| Elevation (AMSL) | 6.9ft / 2.1m |
| Tower Registration Number | 1328676 |
| Height of Structure | 190.0ft / 57.9m |
| Overall Height | 198.8ft / 60.6m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 25-55-26.70 N, 080-22-03.90 W |
1: HIALEAH - BUCKY DENT
| Segment Length | 4.155875mi / 6.688234km |
| Receive Location | BUCKY DENT |
| Receiver Callsign | WRUA633 |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 74.1ft / 22.6m |
| Antenna Make | CommScope |
| Antenna Model | VHLP4-11WA |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 40.8° |
| Beamwidth | 1.6° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 4.9ft / 1.5m |
| Lat / Lon | 25-52-30.00 N, 080-19-44.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 11245.00000000 | 0.00100% | 65.2dBm | N | 30M0D7W, 163000.0, 128QAM
| Nokia | WVCE11-L2-128F30S-163 |
|