Path 2 of Microwave License WSHI222
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSHI222
Path 2:
Sopchoppy ⇢ SMITH CREEK
Transmit and Receive Locations
Sopchoppy
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | Sopchoppy |
| Transmitter Callsign | WSHI222 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 210.0ft / 64.0m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP6-6WB |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.3dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 313.4° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 30 Park Avenue |
| City | Sopchoppy |
| County | WAKULLA |
| State | FL |
| Elevation (AMSL) | 20.0ft / 6.1m |
| Tower Registration Number | 1327419 |
| Height of Structure | 299.9ft / 91.4m |
| Overall Height | 319.9ft / 97.5m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 30-03-25.00 N, 084-29-52.00 W |
1: Sopchoppy - SMITH CREEK
| Segment Length | 13.105466mi / 21.091209km |
| Receive Location | SMITH CREEK |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 200.1ft / 61.0m |
| Antenna Make | ANDREW CORPORATION |
| Antenna Model | VHLP6-6WB |
| Gain | 39.3° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Diversity Height | 169.9ft / 51.8m |
| Diversity Gain | 33.3° |
| Diversity Beamwidth | 3.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 68.9ft / 21.0m |
| Lat / Lon | 30-11-15.40 N, 084-39-24.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6197.24000000 | 0.00100% | 68.5dBm | N | 30M0D7W, 155000.0, 128QAM
| MICROWAVE NETWORKS INC | MX-I-6G-30M-HSG J20 |
| 2: 6197.24000000 | 0.00100% | 68.5dBm | N | 30M0D7W, 139000.0, 64QAM
| MICROWAVE NETWORKS INC | MX-I-6G-30M-HSG J20 |
| 3: 6197.24000000 | 0.00100% | 68.5dBm | N | 30M0D7W, 114000.0, 32QAM
| MICROWAVE NETWORKS INC | MX-I-6G-30M-HSG J20 |
| 4: 6197.24000000 | 0.00100% | 68.5dBm | N | 30M0D7W, 91000.0, 16QAM
| MICROWAVE NETWORKS INC | MX-I-6G-30M-HSG J20 |
| 5: 6197.24000000 | 0.00100% | 68.5dBm | N | 30M0D7W, 87000.0, 16QAM
| MICROWAVE NETWORKS INC | MX-I-6G-30M-HSG J20 |
| 6: 6197.24000000 | 0.00100% | 69.5dBm | N | 30M0D7W, 69000.0, 8QAM
| MICROWAVE NETWORKS INC | MX-I-6G-30M-HSG J20 |
| 7: 6197.24000000 | 0.00100% | 69.5dBm | N | 30M0D7W, 45000.0, QPSK
| MICROWAVE NETWORKS INC | MX-I-6G-30M-HSG J20 |
| 8: 6197.24000000 | 0.00100% | 69.5dBm | N | 30M0D7W, 40000.0, QPSK
| MICROWAVE NETWORKS INC | MX-I-6G-30M-HSG J20 |
|