Path 1 of Microwave License WSHI236
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSHI236
Path 1:
DOUGLAS ⇢ Glenrock Comm Site
Transmit and Receive Locations
DOUGLAS
| Radio Service | TS - TV Studio Transmitter Link |
| Transmit Location | DOUGLAS |
| Transmitter Callsign | WSHI236 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 109.9ft / 33.5m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | PL6-65F |
| Polarization | V |
| Tilt | -0.1° |
| Gain | 39.8dBi |
| Beamwidth | 1.7° |
| Azimuth | 293.0° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 3.72 MI SE OF |
| City | DOUGLAS |
| County | CONVERSE |
| State | WY |
| Elevation (AMSL) | 5,259.8ft / 1,603.2m |
| Height of Structure | 149.9ft / 45.7m |
| Overall Height | 149.9ft / 45.7m |
| Structure Type | LTOWER - Lattice Tower |
| Lat / Lon | 42-43-25.00 N, 105-18-24.00 W |
1: DOUGLAS - Glenrock Comm Site
| Segment Length | 30.912431mi / 49.748751km |
| Receive Location | Glenrock Comm Site |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 81.7ft / 24.9m |
| Antenna Make | COMMSCOPE |
| Antenna Model | PL6-65F |
| Gain | 39.8° |
| Beamwidth | 1.7° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 5,514.8ft / 1,680.9m |
| Lat / Lon | 42-53-49.00 N, 105-52-03.00 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6887.50000000 | 0.00100% | 68.8dBm | N | 25M0D7W, 62000.0, 16QAM
| SAF Tehnika | IntG6U_62M_25S |
|