Path 2 of Microwave License WSIZ371
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSIZ371
Path 2:
NEW A27 BENTON RF ⇢ SALEM
Transmit and Receive Locations
NEW A27 BENTON RF
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | NEW A27 BENTON RF |
| Transmitter Callsign | WSIZ371 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 140.1ft / 42.7m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | HX6-6W |
| Polarization | V |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.1dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 326.5° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 106 S Main Street |
| City | Benton |
| County | SALINE |
| State | AR |
| Elevation (AMSL) | 410.1ft / 125.0m |
| Height of Structure | 174.9ft / 53.3m |
| Overall Height | 174.9ft / 53.3m |
| Structure Type | MTOWER - Monopole |
| Lat / Lon | 34-33-46.60 N, 092-35-11.60 W |
1: NEW A27 BENTON RF - SALEM
| Segment Length | 11.050266mi / 17.783685km |
| Receive Location | SALEM |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 259.8ft / 79.2m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | HX6-6W |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.1° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 519.0ft / 158.2m |
| Lat / Lon | 34-41-47.60 N, 092-41-37.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6063.80000000 | 0.00050% | 66.0dBm | N | 30M0D7W, 155000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4HL6-30M 128Q 155MB R7 |
|