Path 1 of Microwave License WSIZ389
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSIZ389
Path 1:
K20 LAKE WINONA ⇢ SALEM
Transmit and Receive Locations
K20 LAKE WINONA
| Radio Service | MW - Microwave Public Safety Pool |
| Transmit Location | K20 LAKE WINONA |
| Transmitter Callsign | WSIZ389 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | HX6-6W |
| Polarization | V |
| Tilt | -1.0° |
| Gain | 39.1dBi |
| Beamwidth | 1.8° |
| Azimuth | 132.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 28900 Forest Service Rd 135 |
| City | Paron |
| County | SALINE |
| State | AR |
| Elevation (AMSL) | 1,522.0ft / 463.9m |
| Height of Structure | 129.9ft / 39.6m |
| Overall Height | 129.9ft / 39.6m |
| Structure Type | MAST - Mast |
| Lat / Lon | 34-50-12.90 N, 092-52-53.70 W |
1: K20 LAKE WINONA - SALEM
| Segment Length | 14.415701mi / 23.199829km |
| Receive Location | SALEM |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 120.1ft / 36.6m |
| Antenna Make | ANDREW |
| Antenna Model | HX6-6W |
| Tilt | 0.0° |
| Gain | 39.1° |
| Beamwidth | 1.8° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 519.0ft / 158.2m |
| Lat / Lon | 34-41-47.60 N, 092-41-37.40 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 6123.10000000 | 0.00050% | 67.7dBm | N | 30M0D7W, 155000.0, 128QAM
| Aviat Networks, Inc. | I6V4HL6-30M 128Q 155MB R7 |
|