Path 2 of Microwave License WSLX564
⇠ Return to the list of all paths for Microwave License WSLX564
Path 2:
800W1 ⇢ 1100W
Transmit and Receive Locations
800W1
| Radio Service | MG - Microwave Industrial/Business Pool |
| Transmit Location | 800W1 |
| Transmitter Callsign | WSLX564 |
| Type | Transmitter |
| Height to Center | 338.9ft / 103.3m |
| Antenna Make | TRANGO SYSTEMS, INC. |
| Antenna Model | AD18G-1-SX |
| Polarization | V |
| Tilt | 1.7° |
| Gain | 32.5dBi |
| Beamwidth | 3.1° |
| Azimuth | 247.9° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Transmit Location |
| Address | 800 W. 1st Street |
| City | Los Angeles |
| County | LOS ANGELES |
| State | CA |
| Elevation (AMSL) | 371.1ft / 113.1m |
| Height of Structure | 337.9ft / 103.0m |
| Overall Height | 354.0ft / 107.9m |
| Structure Type | B - Building |
| Lat / Lon | 34-03-22.30 N, 118-15-06.70 W |
1: 800W1 - 1100W
| Segment Length | 0.739338mi / 1.189849km |
| Receive Location | 1100W |
| Type | Receiver |
| Height to Center | 482.3ft / 147.0m |
| Antenna Make | TRANGO SYSTEMS, INC. |
| Antenna Model | AD18G-1-SX |
| Gain | 32.5° |
| Beamwidth | 3.1° |
| Location Type | Fixed |
| Location Class | Receive Location |
| Elevation (AMSL) | 343.2ft / 104.6m |
| Lat / Lon | 34-03-07.80 N, 118-15-49.70 W |
Frequencies and Modulations
| Frequencies | Tolerance | EIRP | ATPC | Emission, Digital Mod Rate, Digital Mod Type | Transmitter Make | Transmitter Model |
| 1: 19525.00000000 | 0.00070% | 51.5dBm | Y | 50M0D7W, 78000.0, 0QPSK
| TRANGO SYSTEMS, INC. | APEX PLUS 18 SP 50M 256Q |
| 2: 19525.00000000 | 0.00070% | 51.5dBm | Y | 50M0D7W, 157000.0, 16QAM
| TRANGO SYSTEMS, INC. | APEX PLUS 18 SP 50M 256Q |
| 3: 19525.00000000 | 0.00070% | 51.5dBm | Y | 50M0D7W, 195000.0, 32QAM
| TRANGO SYSTEMS, INC. | APEX PLUS 18 SP 50M 256Q |
| 4: 19525.00000000 | 0.00070% | 51.5dBm | Y | 50M0D7W, 238000.0, 64QAM
| TRANGO SYSTEMS, INC. | APEX PLUS 18 SP 50M 256Q |
| 5: 19525.00000000 | 0.00070% | 51.5dBm | Y | 50M0D7W, 277000.0, 128QAM
| TRANGO SYSTEMS, INC. | APEX PLUS 18 SP 50M 256Q |
| 6: 19525.00000000 | 0.00070% | 51.5dBm | Y | 50M0D7W, 318000.0, 256QAM
| TRANGO SYSTEMS, INC. | APEX PLUS 18 SP 50M 256Q |
|